baner
 2020-01-20  
                                                       
 
KATEGORIE
 
 
PRODUCENCI
 
 
NOWOŚCI
 
 
 
 
BESTSELLERY
 
 
LOGOWANIE
E-mail
Hasło
nie pamiętam hasła
 
 
NOWOŚCI
 
 
NEWSLETTER

 Chcę otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w sklepie
 
  • baner
 

BawełnabawenaBawełna – naturalne włókno roślinne otrzymywane z rośliny o tej samej nazwie.
Bawełna, bawełnica (Gossypium L.) krzew o wysokości od 1 do 3 m, należy do rodziny roślin ślazowatych, jedno lub dwuletnia, ma trój- lub pięciopalczaste liście, kwiaty osadzone na długich szypułkach. Po przekwitnięciu powstaje torebka owocowa wielkości orzecha włoskiego, wewnątrz której znajdują się nasiona pokryte delikatnymi włosami (włóknami bawełny, które stanowią aparat umożliwiający roznoszenie nasion przez wiatr). Gdy Torebka dojrzeje, pęka a włókna podobne do pęczków waty wydostają się na zewnątrz.
Znanych jest około 40 gatunków bawełny, z których 4 mają znaczenie gospodarcze:
  • Bawełna zwyczajna (Gossypium hirsutum) najczęściej uprawiana w Ameryce, Afryce i Australii.
  • Bawełna afrykańska (Gossypium arboreum) uprawiana w Azji.
  • Bawełna indyjska (Gossypium herbaceum) uprawiana głównie w Azji.
  • Bawełna egipska (Gossypium vitifolium) uprawiana w USA, Egipcie i Sudanie, charakteryzująca się wyjątkowo długimi włóknami.
kwiat bawełnyZebraną bawełnę poddaje się sortowaniu, suszeniu, odziarnianiu polegającym na usunięciu nasion i oczyszczeniu. Po usunięciu śladowych ilości wosku i białek pozostaje czysta celuloza. Charakterystyczna budowa włókna bawełnianego nadaje mu naturalną wytrzymałość, trwałość i zdolność absorpcji. Każde włókno tworzy 20-30 warstw celulozy w kształcie lekko skręconej tasiemki o szerokości od 10 do 30 μm. Długość włókna bawełnianego waha się w granicach 10 do 22 mm (krótkowłóknista), 22 do 33 mm (średniowłóknista), 33 do 55 mm (długowłóknista). Gdy w procesie dojrzewania otoczka nasienna otwiera się, włókna zasychają, splatając się w płaskie, wstęgowate skupiska, idealne do przetworzenia na przędzę. Włókna bawełny są delikatne, cienkie oraz wytrzymałe na rozciąganie i zginanie, można z nich wyrabiać cienkie i mocne tkaniny o gładkiej powierzchni. Wytrzymałość bawełny w stanie mokrym jest większa niż w stanie suchym, dzięki temu wyroby bawełniane po zamoczeniu (np. podczas prania) można wyciągać i wykręcać bez obawy uszkodzenia włókien. Włókna i wyroby bawełniane są miękkie, miłe w dotyku, często o puszystej powierzchni. Charakteryzują się ponadto dobrymi właściwościami higienicznymi, dobrze wchłaniają wilgoć, nie sprawiając przy tym wrażenia mokrych.
 
 
 


 
 
STRONY INFORMACYJNE
 
Mapa strony                                                                                                 Oprogramowanie sklepów internetowych web-market.pl


^
Aby zapewnić Państwu najlepsza formę prezentacji i możliwość szybkiego złożenia zamówienia na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia.