baner
 2020-01-20  
                                                       
 
KATEGORIE
 
 
PRODUCENCI
 
 
NOWOŚCI
 
 
 
 
BESTSELLERY
 
 
LOGOWANIE
E-mail
Hasło
nie pamiętam hasła
 
 
NOWOŚCI
 
 
NEWSLETTER

 Chcę otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w sklepie
 
  • baner
 

WiskozaWiskoza – włókno sztuczne (produkowane z polimerów naturalnych, tzn. występujących w przyrodzie, np. celulozy).
Celulozę do produkcji wiskozy otrzymuje się najczęściej z: drzewa (sosna, świerk, buk), bambusa bambus(bambus jest rośliną bardzo wydajną – dostarcza sześciokrotnie więcej celulozy niż sosna, rośnie niesamowicie szybko – przyrost do 5 cm/h, posiada naturalne właściwości antybakteryjne).
Arkusze celulozy zanurza się w roztworze ługu sodowego, a następnie dwusiarczku węgla, w wyniku czego otrzymuje się ksantogenian celulozy, który po rozpuszczeniu w NaOH staje się gęstą lepką cieczą, tzw. wiskozą. Wiskozę wprowadza się do maszyn przędzalniczych, gdzie pod zwiększonym ciśnieniem jest przeciskana przez dysze przędzalnicze zanurzone w kwaśnej kąpieli. W dnie dyszy znajdują się otworki o średnicy stanowiącej setne części milimetra i jest ich od 15 do 15000, zależnie od żądanej grubości nitki. Zespół nitek wytryskujący z jednej dyszy zostaje nawinięty na szpulę, czyli cewkę.
Dzianina wiskozowa posiada doskonałe właściwości higieniczne, antyseptyczne. Z wyglądu podobna  jest do jedwabiu lub bawełny, jest miękka, gładka, o niezwykle wyrazistych kolorach. Wyroby z niej są idealne na upały (lekkie, przewiewne, nie kleją się do ciała i nie widać na nich plam potu).
 
 
 


 
 
STRONY INFORMACYJNE
 
Mapa strony                                                                                                 Oprogramowanie sklepów internetowych web-market.pl


^
Aby zapewnić Państwu najlepsza formę prezentacji i możliwość szybkiego złożenia zamówienia na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia.